Alans Aleksandrs Milns

Alans Aleksandrs Milns jeb Alan Alexander Milne, nereti saīsināts arī kā A. A. Milns ir angļu rakstnieks, humorists un dramaturgs, kurš dzimis 1882. gada 18. janvārī, bet miris 1956. gada 31. janvārī Hartfildā, Īstsaseksā. A. A. Milna īpašumā ir daudz kriminālromāni un lugas, tomēr īpaši slavens A. A. Milns kļuva ar savām 1926. un 1928. gadā izdotajām un pasaules slavu iemantojušajām grāmatām par rotaļu lācīti Vinniju Pūku, kas aizēnoja citus A. A. Milna radītos darbus.

A. A. Milns dzimis Londonā, Hamstedā, skolotāju ģimenē, tāpēc arī Alans mācījās skolā, kuru vadīja viņa tēvs. Vēlāk Alans studēja matemātiku Kembridžas universitātē un darbojās angļu humora žurnālā Punch. Alans piedalījās arī 1. Pasaules karā.

Kad 1920. gadā piedzima A. A. Milna pirmais un vienīgais dēls Kristofers Robins, viņš 1926. gadā publicēja grāmatu “Vinnijs Pūks” (Winnie-the-Pooh), bet jau pēc diviem gadiem 1928. gadā publicēja otro grāmatu – “Jaunā māja Pūka priedītēs” (The House at Pooh Corner). Abās šajās grāmatās viens no galvenajiem varoņiem ir Kristofers Robins, kurš, kā zināms, ir A. A. Milna dēls, tāpēc varētu teikt, ka šīs grāmatas ir vistiešākais veltījums Alana dēlam Kristoferam, precīzāk, Kristofera mīļākajām rotaļu lācītim.

Pirmo 10 gadu laikā pēc darbu publicēšanas tie tika pārtulkoti 40 valodās visā pasaulē. Abas grāmatas ir tulkotas arī latviski, apkopotas un vairākkārt izdotas vienā grāmatā, kas saucas “Vinnijs Pūks un viņa draugi” vai arī “Pūka stāstu grāmata”, kuras ir tulkojusi latviešu rakstnieki Vizma Belševica. Šķiet, tikai retajam mājās nav vienas vai otras grāmata par Vinniju Pūku un viņa slavenajiem draugiem – Sivēnu, Ēzelīti, Ķenguru un mazo ķengurēnu, Trusīti, Pūci, Tīģeri un, protams, Kristoferu Robinu.

1952. gadā Alans pārdzīvoja smagu smadzeņu operāciju, pēc kuras kļuva par invalīdu, bet jau 4 gadus vēlāk mira. Interesanti, ka Alana bērēs klātesošie nodziedāja Vinnija Pūka zināmo dziesmu “How Sweet to be a Cloud”.

Pēc A. A. Milna nāves viņa sieva, kas bija kļuvusi par atraitni, tiesības uz Vinnija Pūka tēlu pārdeva kompānijai The Walt Disney Company. Pašlaik tiesības uz Vinnija Pūka tēlu par 350 miljoniem ASV dolāru ir pagarinātas līdz 2026. gadam.