Andra Neiburga

Andra NeiburgaAndra Neiburga ir viena no pazīstamākajām mūsdienu latviešu grāmatu autorēm, kura specializējas īsprozas rakstīšanā. Kurš gan nezin viņas stāstu “Stāsts pat Tilli un Suņu vīru”, taču patiesībā rakstniecei ir daudz citu brīnišķīgu darbu, ko ir vērts pieminēt.

Rakstniece ir dzimusi 1957. gadā Rīgā. Viņa ir beigusi Latvijas Valsts Mākslas akadēmijas Rūpnieciskās mākslas nodaļu, un pēc tam sākusi strādāt par žurnālu “Avots” un “Karogs” dizaineri. Viņa ir bijusi arī Rakstnieku savienības konsultante un Latvijas Jauno literātu apvienības vadītāja.

Neiburga latviešu literatūras ainā ienāca 1980. gadu vidū kā jauna un enerģiska rakstniece. Viņa debitēja šajā sabiedrībā ar stāstu krājumu “Izbāzti putni un putni būros”, kas tiek dēvēts par vienu no vislabākajiem piemēriem tajā, kādam jābūt jauna autora pirmajam debijas darbam.

Viņas spilgtākie un atpazīstamākie darbi ir bērnu grāmata “Stāsts par Tilli un Suņu vīru”, kura iznāca 1992. gadā un uz kuras motīviem tika uzņemta arī filma ar tādu pašu nosaukumu, kā arī stāstu krājums “Stum, Stum”, kas klajā nāca 2004. gadā un kuru dēvē par spilgtāko un visplašāk kritizēto, bet tajā pašā laikā arī lasītāju atzīto grāmatu 21. gadsimta sākumā latviešu literatūrā. Par šo stāstu krājumu Andra Neiburga arī saņēma laikraksta “Diena” Gada balvu kultūrā. Neiburga ir atzīta par vienu no viņas paaudzes spējīgākajām un labākajām rakstniecēm, jo viņas darbi ir spējuši aizraut daudzus cilvēkus.

Papildus literārajai darbībai Neiburga arī 2000. gadā Jaunajā Rīgas teātrī iestudēja A. Šniclera lugu “Rondo”, kā arī viņa ir tulkojusi dažādus darbus no angļu, krievu, vācu, franču, lietuviešu un pat gruzīnu valodas.

Autore, būdama no jaunākās rakstnieku paaudzes, arī aktīvi darbojas vietnēs twitter.com un facebook.com, kurās pauž savus viedokļus, pārdomas un idejas.

Un šeit var noskatīties Neiburgas bērnu grāmatas “Stāsts par Tilli un Sunu vīru” filmas adaptējumu

Avoti: Wikipedia, literature.lv