Anna Brigadere

anna brigadereAnna Brigadere ir latviešu dramaturģe, dzejniece un rakstniece, kura ir sarakstījusi vairākus ļoti populārus darbus, kuri vēl joprojām ir populāri un dzīvi kā rakstītā forma, tā uz teātra skatuves.

Rakstniece ir dzimusi 1862. gada 1. oktobrī Kalmuižas pagasta Baļļos. Anna bērnību ir pavadījusi Tērvetē.  Jau 13 gadu vecumā rakstniece sāka strādāt, lai pati pelnītu iztiku un palīdzētu ģimenei, jo viņas tēvs visu mūžu nostrādāja par kalpu kādā saimnieka muižā. Pēc tēva nāves Brigadere pārcēlās pie māsas un Jelgavu, kur palīdzēja māsai šuvējas darbā. Vēlāk abas pārceļas uz Ventspili un tad uz Rīgu. Vēlāk Brigadere laiku ir pavadījusi arī Maskavā taču tad atgriezusies Latvijā, lai savu mūžu pavadītu Rīgā.

Savā dzīves laikā autore ir strādājusi daudz un dažādos darbos, sākot no šuvējas un pārdevējas, vēlāk arī par audzinātāju, bet pēc pedagoģijas kursu pabeigšanas arī par mājskolotāju vācu ģimenēs Rīgā, skolotāju sieviešu proģinmāzijā un redaktori.

Lai gan rakstniece skolā ir gājusi tikai dažus gadus, jo viņai jau agri bija jāsāk darba gaitas, tas nav atturējis viņu no kļūšanas par vienu no latviešu iemīļotākajām rakstniecēm. Savu pirmo stāstu ar nosaukumu “Slimnīca” viņa sacerēja ap 1893. gadu, taču viņas kā autores karjera aizsākās pēc tam, kad tā laika Rīgas Latviešu teātra direktors palūdza viņai pārtulkot latviešu valodā kādu bērnu lugu. Pēc tam, kad viņa nav varējusi atrast neko piemērotu, Brigadere trīs diennakšu laikā sacerēja pati savu lugu ar nosaukumu “Sprīdītis”, kura vēl joprojām ir viens no autores pazīstamākajiem darbiem. Šīs lugas izrādes teātrī guva milzīgus panākumus, kā rezultātā tas deva viņai iespēju turpināt rakstīt, tā tapa mūsdienu latviešu klasiskās lugas “Princese Gundega un karalis Brusubārda”, “Maija un Paija” un “Lolitas Brīnumputns”.

Bet savā mūža nogalē rakstniece no lugām pārgāja pie apjomīgākiem darbiem, sarakstot jaunības triloģiju – “Dievs, daba, darbs” (1926), “Skarbos vējos” (1930), “Akmens sprostā” (1933) – kuras pamatā ir pašas autores bērnības un jaunības notikumi un piedzīvojumi.

Rakstniecei ir piešķirts arī Triju Zvaigžņu ordenis.

Šeit var noskatīties animācijas filmiņu pēc Annas Brigaderes “Sprīdīša” motīviem

1. daļa

2. daļa

Šeit ir “Sprīdīša” filmas versija

Bet šeit var noskatīties filmu “Maija un Paija”, kura ir viedota pēc Annas Brigaderes lugas ar tādu pašu nosaukumu motīviem