Anna Sakse

Anna SakseAnna Sakse bija viena no Latvijas PSR izcilākajām rakstniecēm, kura ne tikai rakstīja dažādas bērnu grāmatas un romānus, bet okupācijas laikā arī iestājās pret PSRS ideoloģiju un uzdrīkstējās to kritizēt, kā arī caur saviem dažāda veida publicistikas darbiem par nosodīja nacismu. Iespējams arī tādēļ viņas vārds vēl jo projām ir pazīstams un populārs, jo tas tiek asociēts ar spēcīgu personību un izcilu rakstniecību.

Latviešu tautas rakstniece ir dzimusi tālajā 1905. gadā Gulbenes novada Lejasciemā. Viņas ģimene nebija no tām turīgākajām, jo viņi bija sīkzemnieki. Pabeigusi pamatskolu un reālģimnāziju savā dzimtajā pilsētā, Sakse devusies uz Rīgu, lai uzsāktu studijas LU Filoloģijas un filozofijas fakultātes divās nodaļās – pedagoģijas un Baltu filoloģijas nodaļās. Taču dažādu apstākļu dēļ viņa šīs studijas nav pabeigusi.

Par spīti augstākās izglītības trūkumam, viņa tāpat ir strādājusi dažādos laikrakstos un izdevumos par tulkotāju un korektori. Lai gan īsu laiku Sakse ir pavadījusi emigrācijā Krievijā, kur viņai nācās doties 2. Pasaules kara laikā, atgriežoties Latvijā viņa aktīvāk kā jebkad turpināja savu literāro karjeru, gan strādājot laikrakstos, gan sākot izdot savas publikācijas. Šajās publikācijās viņa ir kritizējusi kā Padomju savienības ideoloģijas, tā Hitlera nacistisko režīmu, un  cildinājusi kolektivizāciju. Daži no autores pazīstamākajiem darbiem ir romāns “Dzirksteles naktī”, romāns “Pret kalnu”, pasaku krājums “Pasakas par ziediem” , kā arī bērnu pasakas – “Kā kaķis brauca uz Rīgu pēc skābu kāpostu sēklām”, “Zāles stiebrs” un “Puķu zirnītis”. Kopā Sakse ir uzrakstījusi vairāk nekā 60 pasakas dažādu vecumu lasītājiem, tādēļ viegli var teikt, ka viņa ir pasaku karaliene.

 

Šeit var noklausīties Annas Sakses vienu no populārākajām pasakām “Zaķa kāposti

Arī šeit var izlasīt un noklausīties vairākas Annas Sakses pasakas

http://www.pasakas.net/autori/a/anna_sakse/?page=2

Piemēram, vienu no pasaku krājuma “Pasakas par ziediem” pasakām “Hiacinte

http://www.pasakas.net/pasakas/literaras_pasakas/h/hiacinte/