Čārlzs Dikenss

Čārlzs Dikenss, pilnajā vārdā – Čārlzs Džons Hafams Dikenss, bija angļu rakstnieks, kurš dzimis 1812. gada 7. februārī, bet miris 1870. gada 9. jūlijā. Čārlzs Dikenss bija tik izcils, ka to mēdza dēvēt par Viktorijas laika izcilāko rakstieku. Čārzla Dikensa darbi galvenokārt bija romāni un stāsti. Jāpiemin, ka Čārlzam Dikensam bija liela loma arī romānu turpinājumu rakstīšanas popularizēšanā.

Č. Dikenss piedzima Anglijas pilsētā Portsmutā, vidēji pārtikušā ģimenē, kurā tēvs bija Portsmutas doku ierēdnis. Č. Dikensa bērnība pagāja dažādās Anglijas pilsētās – jau pieminētajā Portsmulā, Četemā, kā arī Londonā. Mazajam Čārlzam labpatikās brīvo laiku pavadīt lasot un uzturoties brīvā dabā. Č. Dikenss kādu laiku mācījās privātajā skolā, kuras laikā pat uzrakstīja traģēdiju “Misnars, Indijas sutāns”, jo ģimene spēja to atļauties, tomēr līdz brīdim, kad Čārlza tēvs nonāca cietumā. Apstākļu spiests, Čārzls bija spiests sākt strādāt jau 12 gadu vecumā. Č. Dikenss ik dienas 10 stundas strādāja apavu ziedes fabrikā, līmējot etiķetes uz apavu ziedes trauciņiem.

13 gadu vecumā Čārlzs sāka mācīties Velingtonhausas Akadēmijā, bet jau 15 gadu vecumā sāka strādāt par rakstvedi advokāta kantorī, kas varēja tam palīdzēt vēlāk kļūt par juristu, tomēr Dikensu jurisprudence nesaistīja, tāpēc viņš kļuva par reportieri, kas rakstīja par politiku un darba darīšanās daudz ceļoja. Kādu laiku Dikenss strādāja arī par parlamenta reportieri.

Īpaši veiksmīgs gads Č. Dikensam bija 1833. gads, kad tas publicēja savu pirmo stāstu “A Dinner at Poplar Walk”, bet jau gadu vēlāk tas kļuva par “The Morning Chronicle” reportieri, kas sniedza tam iespējas savu stāstu publicēt arī vairākos periodikas izdevumos. 3 gadus vēlāk Dikenss publicēja savu pirmo grāmatu “Sketches by Boz”, kurā bija apkopoti visi viņa iepriekš publicētie stāsti.

Tajā pašā gadā Čārzls apprecējās ar Ketrīnu Hogārtu. Tajā pašā laika periodā Č. Dikenss sāka arī turpinājumos publicēt “Pikvika kluva piezīmes”, kurām pateicoties autors beidzot guva panākumus un slavu. Dikenss pameta “The Morning Chronicles” un sāka strādāt par “Bentley’s Miscellany” redaktoru.

1837. gadā piedzima pirmais no desmit Dikensa bērniem. Tad Č. Dikenss aizceļoja uz kontinentālo Eiropu. “Bentley’s Miscellany” turpinājumos Č. Dikenss publicēja romānus “Olivers Tvists” un “Nikolass Niklbijs”. Pēc diviem gadiem Dikenss izdevumā “Master Humphrey’s Clock” izdeva romānu “The Old Curiosity Shop”.

Pēc vēl 3 gadiem Čārlzs devās ceļojumā uz ASV. Gadu pēc ceļojuma Dikenss publicēja romānus “Martins Čezlvits” un “Ziemassvētku stāsts”.

Pēc diviem gadiem Dikenss ar ģimeni pārcēlās uz Itāliju, kur pavadīja vien gadu. Atgriežoties Anglijā, Dikenss režisēja izrādi “Every Man in His Humour”, kā arī pats tajā tēloja. Vēl pēc diviem gadiem Č. Dikenss brīdi padzīvoja Šveicē, bet vēl brīdi – Parīzē.

Č. Dikenss turpinājumos sāka publicēt arī romānu “Dāvids Koperfīlds”. Vēl pēc gada Č. Dikenss nodibināja un bija redaktors žurnālam “Household Words”. Pēc sešiem gadiem uz brīdi Čārlzs pārcēlās uz Parīzi. Pēc trijem gadiem Dikenss izšķīrās no sievas, bet vēl pēc pusgada izdibināja izdevumu “All the Year Round”.

Pašā mūža nogalē, 1890. gadā Č. Dikenss veida pēdējo lasījumu sēriju Londonā. Tā paša gada martā Č. Dikensu pieņēma karaliene Viktorija, bet jau jūnijā Dikenss nomira no asinsizplūduma smadzenēs, ko izraisīja insults.

Ievērojamākie Č. Dikensa darbi ir “Pikvika kluba piezīmes”, “Olivers Tvists”, “Nokalass Niklbijs”, “Senlietu tirgotava”, “Martins Čezlvits”, “Dombijs un dēls”, “Dāvids Koperfīlds”, “Saltais nams”, “Stāsts par divām pilsētām”, “Lielās cerības”, “Ziemassvētku dziesma”.