Gundega Repše

Gundega Repše

Gundega Repše ir viena no jaunāko laiku spilgtākajām latviešu rakstniecēm, jo viņas daiļradē ietilpst kā stāsti, tā romāni, esejas un pat pavārgrāmata. Viņu droši var dēvēt par vienu no ietekmīgākajām 20. gadsimta beigu un 21. gadsimta latviešu rakstniecēm un prozaiķēm.

Repše ir dzimusi 1960. gada 13. janvārī Latvijas galvaspilsētā Rīgā.  Pēc vidusskolas absolvēšanas Gundega tālāk ir devusies mācīties uz Latvijas Valsts Mākslas akadēmiju, kurā beigusi mākslas vēstures un teorijas nodaļu. Pēc augstākās izglītības iegūšanas rakstniece ir aktīvi darbojusies vairākos izdevumos, piemēram, žurnālā “Liesma” un “Karogs un avīzēs “Labrīt” un “Izglītība un Kultūra”, kā arī Mākslinieku savienībā. Šajos izdevumos viņa publicēja gan recenzijas, gan dažādus citus rakstus par literatūru un arī sabiedrību. Bet rakstus par mākslu Repše publicēja zem pseidonīma Ģertrūde Rāma.

Lai gan Repše raksta jau no 15 gadu vecumam, kas jau kopš tā laika viņai ir kā garīgais patvērums, autores pirmā publikācija bija laikrakstā, kad 1979. gadā viņas stāstu “Kamielis Vecrīgā” nopublicēja “Literatūra un Māksla”. Šim stāstam sekoja stāstu krājums “Koncerts maniem draugiem pelnu kastē”, kurā sāk parādīties izteiktais Repšes stils un kurš tika izdots 1987. gadā. Rakstnieces viens no vēl aizvien populārākajiem un zināmākajiem darbiem ir 1990. gadā izdotais romāns “Ugunszīme”, ko lielā mērā var dēvēt par Repšes kā profesionālas rakstnieces lielo debiju.

Pēc “Ugunszīmes” nākamais Gundegas darbs bija prozas cikls “Septiņi stāsti par mīlu”, kurā tika risināti cilvēka eksistenciālie jautājumi. Šim darbam sekoja stāstu krājums “Šolaiku bestiārijs”, un trīs romāni – “Ēnu apokrifs”, “Sarkans” un “Īkstīte”.

Pēc tam klajā nāca Repšes romānu un eseju krājumi “Pieskārieni”, kuas tika rakstīts par viņas mātes māsas vīru – mākslinieku Kurtu Fridrihsonu un viņa darbiem, “Tuvplāni”, kuru centrā bija Dž. Skulme un “Sieviete miglā” par L. Purmali. Tie iznāca attiecīgi 1998., 2000. un 2001. gadā. Tiem sekoja stāstu krājums “Ludovika zemes”, monogrāfija par Ojāru Vācieti, uz vairāki citi darbi.

Autores darbos visbiežāk sastopamās tēmas ir filozofija, psiholoģija un eksistenciālisms. Iemīļota darbu tēma Repšei ir arī dažāda veida darbi, kuru pamatā ir citi mākslinieki vai to darbi.

  • Viens no Repšes populārākajiem darbiem, kuru noteikti vajadzētu izlasīt ikvienam, ir arī rakstnieces romānu cikls “Smagais metāls.”, kurā ietilpst romāni “Alvas kliedziens”, “Vara rati” un “Dzelzs apvārdošana”.
  • Bet Gundegas interesantākais darbs, manuprāt, ir “Rakstnieku pavārgrāmata”, kurā viņa ir apkopojusi daudzu Latvijas rakstnieku un mākslinieku iemīļotākās receptes, kā arī stāstus, kuri saistīti ar ēdiena gatavošanu vai pašiem ēdieniem.

G. Repše ir arī saņēmusi Raiņa un Aspazijas fonda balvu, Literatūras gada balvu, kā arī oficiāli ir uzņemta Rakstnieku savienībā.