Kā pareizi izvēlēties pasaku atbilstošu bērna vecumam?

Katrs cilvēks atceras, kā vecāki vai audzinātājs bērnu dārzā lasīja viņiem pasakas. Pasaka – tā ir saskarsme ar bērnu, brīnumainā, viņam labi saprotamā valodā, pasakas, tās ir mazas mācību stundas, kuras mazulim ir jāapgūst. Mazie bērni iztēlojas, ka viņi ir pasaku varoņi un dzīvo kopā ar viņiem, mācās no viņu kļūdām. Stāstot vai lasot pasakas, vecāki māca saviem bērniem, kā vajag uzvesties dažādās dzīves situācijās. Pasakas māca bērniem līdzjūtību un līdzcietību, klausoties pasakas, viņi kļūst daudz uzmanīgāki un pacietīgāki.

Sākt lasi pasakas, var gandrīz jebkurā vai vecumā, tikai jāatceras, ka uztvert tās bērns sāks ne ātrāk kā 4 gadu vecumā. Jo mazāks bērns, jo vienkāršākas pasakas viņam ir jālasa, var lasīt pasakas dzejoļu formā. Parasti, tādās pasaciņās galvenie varoņi ir dažādi zvēriņi, ar kuriem notiek dažādas sīkas ķibeles, kuras liek, mazajai sirsniņai, minimāli pārdzīvot par notiekošo. Galvenais vecāku uzdevums, lasot pasakas maziem bērniem, iemācīt viņus klausīties. Bērns var apsēsties mammai vai tētim klēpī un klausīties, pagaidām vēl viņam nesaprotamos vārdus.

Ja vecāki pasaku lasa maigā intonācijā un mierīgā balsī, tad mazulis sajūt, kā no grāmatas, kuru rokās tur mamma vai tētis plūst siltums un prieks. Negatīvie iespaidi, kurus bērns ir saklausījis bēdīgā pasakā var izraisīt bērnā baiļu sajūtu. Bet ja pārdzīvojumi pasakā ir stresa pilni, tad mazulis cenšas instinktīvi aizsargāties un pēc iespējas ātrāk nokļūt līdz pasakas beigām. Tāpēc, līdz četru gadu vecumam, bērniem nav ieteicams lasīt pasakas, kurās ir daudz smagu pārdzīvojumu.

Tādi vārdi kā “norija”, “uzšķērda”, “nobijās” – var radīt traumu bērna psihē. Tāpēc, ka jau mēs teicām, līdz četru gadu vecumam vajag atturēties no pasakām, kuru saturā ir izmantoti tādi vai tamlīdzīgi vārdi. Pirms grāmatas iegādāšanās, obligāti pievērsiet uzmanību tam, sākot ar kādu vecumu, šo grāmatu ir ieteicams lasīt bērniem. Ja tāda informācija uz grāmatas nav norādīta, tad pašķirstiet lappuses un pacentieties novērtēt, vai grāmata ir piemērota jūsu bērna vecumam.

Grāmatās, kuras ir paredzētas maziem bērniem ir jābūt daudz zīmējumu, faktiski, tiem ir jābūt katrā lapaspusē. Zīmējumi palīdz labāk izprast pasakas sižetu. Uz grāmatas vākiem vai grāmatā nedrīkst būt briesmīgu zīmējumu, daudziem bērniem no tiem ir bail. Pavisam maziem bērniem labāk ir iegādāties kartona grāmatiņas, lai viņi nevarētu tās saplēst. Uzmanīgi izlasiet pasakas vai dzejoļa sižetu. Pasakai, kura ir paredzēta maziem bērniem ir jābūt vienkāršai un īsai, ar laimīgām beigām, tajā ir jābūt ietvertai tai idejai, kuru vecāki grib nodot savam bērnam. Ja jūs uzskatāt, ka grāmatā ir negatīvi momenti, tad atsakieties no grāmatas iegādes, bet ja jums tādu grāmatu uzdāvināja, tad pagaidiet, kamēr bērns paaugsies.

Lai bērns labāk atcerētos pasakas, psihologi iesaka, pasakas nevis lasīt, bet stāstīt. Tas ir tāpēc, ka stāstot pasakas, cilvēka balss ir siltāka, maigāka un izraisa vairāk uzticības. Tikai stāstot pasakas nevajag pārcensties, runāt briesmīgā balsī, skaļi vaimanāt un plaši žestikulēt ar rokām. Vecāku uzdevums ir nevis nobaidīt bērnu, bet pacensties bērnam attēlot to stāvokli, kurā atrodas pasakas varonis.