Margarita Stāraste no cita skatījuma

Visiem pazīstamā un mīļotā māksliniece, bērnu grāmatu autore, Margarita Stāraste ir dzimusi 1914. gada 2. februārī, Vladimirā, agronoma Jāņa Barvika ģimenē. Kādreiz bērnībā, Margaritas Stārastes, tēvs pats sapņoja kļūt par mākslinieku, bet viņa sapņi nepiepildījās, tāpēc viņš īpaši rūpīgi un centīgi rūpējās par savu meitiņu. Viņam bija ļoti svarīgi, lai mazajai Margaritai vienmēr būtu zīmuļi un papīrs, tāpēc viņa, kādreiz par to smējās un teica, ka zīmēt viņa esot iemācījusies daudz agrāk, nekā staigāt.

Vecāku ģimenē viņa bija vienīgais bērns un viņai bieži gadījās vienai pašai palikt mājās. Mamma viņai stāstīja ļoti daudz pasaku un tad, kad viņa mājās bija palikusi viena, viņa bieži spēlējās ar dzirdēto pasaku tēliem, bet vēlāk sāka izdomāt tos pati. Tā radās visskaistākie pasaku tēli – fejas, mazie sniegavīriņi, rūķīši, Zīļuks. Visus savus izdomātos tēlus Margarita zīmēja uz papīra un tad, kad viņai bija 28 gadi iznāca pirmā viņas grāmata “Pintiķu ciema iemītnieki”, kurā viņa atspoguļoja savu izdomāto rūķu dzīvi. Margaritas dzīvē bija daudz, daudz pasaku un ilustrāciju, kartiņu, kuras tika zīmētas Līgo svētkiem, Lieldienām, Jaunajam gadam.

Nav jau brīnums, ka cilvēkam, kurš raksta pasakas, kuram ir izdomas pilna iekšējā pasaule, kurš zīmē iztēli rosinošus zīmējumus, arī paša dzīve, kādā brīdī ir kā pasaka.

Līdz kara sākumam Margarita mācījās Mākslas akadēmijā, pie tā laika pazīstamajiem māksliniekiem Vilhelma Purvīša, Jāņa Kugas un Konrāda Ubāna.

Sākot ar 1937. gadu Margarita Stāraste ir piedalījusies izstādēs. Vienā no izstādēm, kura notika Šveicē, māksliniece iepazinās ar puisi vārdā Gerrits Bordevīks, kurš arī bija ieradies Šveicē, lai pilnveidotos.

1939. gadā Margarita un Gerrits saderinājās, iepazinās viens ar otra vecākiem. Laimes pārņemtā Margarita aizbrauca uz mājām, lai paņemtu mantas…bet atgriezties Holandē viņai vairs neizdevās, jo bija sācies karš… Viņi izmisīgi rakstīja viens otram vēstules, bet ne viens, ne otrs tās nesaņēma, jo pastā tās vienkārši pazuda. Tā viņi pazaudēja viens otru no sava redzes loka un viņiem likās, ka uz mūžu. Margarita apprecējās ar koktēlnieku Kārli Stārastu, arī Gerrits apprecējās.

Bet, patiesai mīlestībai ir savi, neizdibināmi ceļi. Dzīvē gadījās tā, ka Margarita izšķīrās ar vīru un palika viena, arī Gerritam liktenis bija lēmis palikt bez sievas un 1979. gadā, ar Sarkanā Krusta palīdzību viņš sameklēja Margaritu. Atjaunojās sarakste, bet savienot savas dzīves kopā, viņiem neizdevās, Jo Gerritam bija iespēja atlidot uz Latviju, bet padomju valdība nedeva Margaritai iespēju doties uz Holandi un tikai 90. gadu sākumā Margarita savāca savas mantas un devās ciemos pie Gerrita, un laimīga tur ciemojās astoņus gadus.

Margarita ļoti baidījās no tikšanās ar Gerrita bērniem un mazbērniem, bet viņai bija ļoti patīkami, kad tikšanās reizē viņi izstāstīja, ka ir izauguši ar viņas zīmējumiem, kuri karājās piestiprināti pie viņu gultiņām. 1933. gada 7. jūlijā Margarita un Gerrits apprecējās.
Margarita un Gerrits daudz ceļoja, pavadīja kopā daudz, neaizmirstamu mirkļu. Vīrietis, kurš savu mīlestību bija saglabājis vairāk nekā 50 gadu, bija ārkārtīgi uzmanīgs un mīlošs vīrs.
Viņu laime turpinājās 8 gadus, līdz kamēr nelaime nepiemeklēja viņu mājās, jo Gerrits nomira no sirdslēkmes, uz savas mājas sliekšņa. Pēc vīra nāves Margarita atgriezās Dzimtenē.

Par savu dzīvi Margarita saka, ka tā viņai esot visu laiku sagādājusi daudz pārsteigumu. 85. gadu jubilejā māksliniece tika apbalvota ar Triju Zvaigžņu Ordeni, viņu ir apciemojusi prezidente Vaira Vīķe – Freiberga.

Mākslinieces ilustrētās un sarakstītās grāmatas ir priecējušas, priecē un priecēs vēl daudzas, jo daudzas paaudzes, bet pati māksliniece atvadījās no mums 2014. gada 18. februārī.

Attēls no kasjauns.lv