Margarita stāraste

Margarita StārasteMargarita Stāraste ir viena no vispazīstamākajām latviešu bērnu pasaku autoriem un ilustratoriem, jo tādas viņas grāmatas kā, piemēram, “Zīļuks” un “Pasaku ābece” ir ļoti iemīļotas pasakas daudziem bērniem, ne tikai to košo ilustrāciju dēļ, bet gan arī to aizraujošo un mīļo stāstu dēļ.

Rakstniece ir dzimusi tālajā 1914. gadā Krievijas pilsētiņā Vladimirā, taču abi viņas vecāki, tāpat kā viņa pati ir latvieši. Tajā laikā viņi bija devušies uz Krieviju labākas peļņas meklējumos, taču pēc Margaritas dzimšanas, visa ģimene ir atgriezusies Latvijā, kur Margarita vēlāk ir uzsākusi arī savas skolas gaitas dažādās skolās. Lai gan Margaritas māte ir vēlējusies, lai meita kļūst par zobārsti, tēvs tomēr ir atbalstījis meitenes māksliniecisko talantu un vedis viņu uz dažādām izstādēm, kur tad arī pastiprinājās Margaritas mīla pret mākslu, kā rezultātā pēc vidusskolas pabeigšanas viņa iestājās Mākslas akadēmijā, kur pabeidza grafikas nodaļu. Tā kā ne tikai māksla, bet arī literatūra bija ļoti tuva Margaritai, kopš 1942. gana Stāraste raksta un pati arī ilustrē savas bērnu pasaku grāmatas, kuras nu jau visas ir tulkotas dažādās citu tautu valodās. Lai gan savā mūžā Stāraste ir piedzīvojusi romāna cienīgu dzīvesstāstu ar mīlestības pazaudēšanu un atkal atrašanu, viņa tomēr savu dzīvi ir veltījusi tikai un vienīgi bērnu pasakām, sarakstot un ilustrējot 20 savas  pasakas, kā arī veidojot ilustrācijas vairāk kā 100 citu autoru pasakām. Viņa arī ir veidojusi vairāku leļļu teātra izrāžu dekorācijas tieši savu pasaku iestudējumiem. Un pēc autores pasaku motīviem ir arī uzņemtas vairākas animācijas filmas.

Ievērojams ir arī Stārastes apbalvojumu klāsts, kur starp dažādām balvām ir arī 3. šķiras Triju Zvaigžņu ordenis.

  • Pazīstamākā no Margaritas Stārastes pasakām varētu būt “Zīļuks”, kurā mazie lasītāji var sekot līdzi Zīļuka piedzīvojumiem un dēkām.
  • Arī Stārastes “Ziemas pasaka” ir ļoti pazīstama un populāra tieši pateicoties tās galvenajam varonim – Kraukšķītim.
  • Kā arī pasaka ar nosaukumu “Tince grib mācīties”, kuras galvenā varone ir lelle Tince, kura arī vēlas iet skolā, dod visiem tās lasītājiem šodienas pasakās reti sastopamo vēlmi iet skolā un iegūt zināšanas.