Marks Tvens

Semjuels Lenghorns Klemenss, kurš gan labāk ir pazīstams ar pseidonīmu Marks Tvens, bija amerikāņu rakstnieks, humorists un lektors, kurš ir dzimis 1835. gada 30. novembrī, bet miris 1910. gada 21. aprīlī, 74 gadu vecumā.

Marka Tvena rakstu darbi pārstāv tādus literatūras žanrus kā daiļliteratūra, bērnu literatūra, satīra, esejas, kā arī literatūras klasika. Marka Tvena populārākie darbi ir “Toma Sojera piedzīvojumi” (1876. gads), “Princis un ubaga zēns” (1881. gads), kā arī “Haklberija Fina piedzīvojumi” (1885. gads).

Savas dzīves laikā Marks Tvens bija plaši pazīstams cilvēks, kurš bija draugos ar prezidentiem, uzņēmējiem, rakstniekiem un māksliniekiem ne vien Amerikas Savienotajās Valstīs, bet arī Eiropā. Savu atpazīstamību Marks Tvens izpelnījās ar savu asprātību un spēju rakstīt satīru. Marks Tvens bija tik talantīgs humorists, ka tad, kad viņš aizgāja aizsaulē, populārais amerikāņu laikraksts “The New York Times” viņu nodēvēja par “amerikāņu dižāko humoristu viņa vecumā”, savukārt ietekmīgais amerikāņu rakstnieks Viljams Folkners viņu nosauca par “Amerikas literatūras tēvu”.

Marks piedzima mazā pilsētiņā – Floridā, kas atrodas Misūri štatā, kur viņa vecāki – Džons Māršals un Džeina Klemensi – bija apmetušies uz dzīvi pie Marka mātes tēvoča, bagātā Džona Kvarla, kam piederēja ne vien veikals un ferma, bet arī apmēram 20 melnādaini vergi. Marks bija priekšpēdējais jeb sestais no septiņiem bērniem, tomēr tikai viena māsa (Pamela) un divi brāļi (Orions un Henrijs) izdzīvoja līdz pilngadībai. Mārgareta, Bendžamins un Plezents nomira, būdami vēl bērni.

Kad Markam bija vien 4 gadi, pāris mēnešus pēc viņa māsas Mārgaretas nāves, Marka ģimene pārcēlās dzīvot uz Hanibalu, kas ir Misisipi upes ostas pilsēta. Ikdienas dzīve, ko Marks novēroja Hanibalā kalpoja par lielisku pamatu vienam no viņa slavenākajiem gara darbiem, proti, “Toma Sojera piedzīvojumi”, kas tika sarakstīts salīdzinoši vēlā M. Tvena vecumā. Jāpiebilst, ka tajā laikā Misūri vēl pastāvēja verdzības laiks, kas ir bieži tiek aprakstīts temats šajā un citos viņa darbos.
Par Marka dzīvesbiedreni kļuva Olīvija Lengdona Klemensa, kas nodzīvoja salīdzinoši īsu mūžu – no 1870. gada līdz 1904. gadam, dāvājot Markam trīs meitas – Sūziju, Klāru un Džeinu.

Interesanti, ka Marks piedzima divas nedēļas pēc tam, kad Haleja komēta bija nonākusi perihēlijā, bet nomira dienu pēc tam, kad Haleja komēta bija atkārtoti šķērsojusi perihēliju. Vēl īpašāku šo faktu padara M. Tvena teiktais viņa biogrāfijā: “Es atnācu ar Haleja komētu 1835. gadā. Tā atkal ieradīsies nākošgad (1910. gadā) un es domāju doties ar to prom.” Tā kā šis fakts nav izdomājums un nejauša sagadīšanās, bet gan mistiska sakritība, kas, šķiet, paliks tāda vienmēr.