No kāda vecuma vajag sākt lasīt bērnam priekšā pasakas

Kas ir grāmata? Pirmām kārtām, tas ir priekšmets. Atšķirībā no akmens vai nūjas, tā ir cilvēku roku radīta un kalpo specifisku, cilvēku vajadzību apmierināšanai. Tieši tāpat, kā katliņš ir radīts, lai tajā vārītu ēdienu, ķemme, lai ķemmētu matus, krēsls, lai sēdētu, grāmatai ir radīta, lai to lasītu. Tātad, eksistē speciāli, šī priekšmeta lietošanas noteikumi, kurus bērnam vajag saprast.
Daudzi speciālisti apgalvo, ka bērnam pasakas vajag sākt lasīt jau kopš dzimšanas, bet citi atkal uzskata, ka tad, kad ir pēdējie grūtniecības mēneši – sēdi, glaudi vēderu un lasi, piemēram, pasaku par Vinniju Pūku. Daudzi apgalvo, ka tad, kad bērniņš ir piedzimis, viņš atpazīst šo pasaku.

Topošajām māmiņām, tik tiešām ļoti veselīgi ir lasīt labas bērnu grāmatas un pasakas, it īpaši tādas kā “Vinnijs Pūks”, tāpēc, ka tajās var sastapties ar visām brīnumainajām mākslas spējām, tādas pasakas labi iespaido bērnu, jo neuzbāzīgā veidā stāsta par pasaules uztveri.

Kaut gan jāsaka, ka sievietei lasīt ir ļoti veselīgi un ne tikai grūtniecības laikā. “Lasoša māmiņa” ar savu piemēru, nākotnē, var būt labs paraugs bērnam. Bet, kas attiecas uz to, vai mazulis būs spējīgs pazīt to tekstu, kuru māmiņa viņam lasīja grūtniecības laikā, nav svarīgi, tāpēc, ka svarīgi ir tikai tas, vai māmiņa un tētis vispār lasa grāmatas un tai skaitā pasakas arī.

Grāmata ir priekšmets, kuru bērns var sākt iepazīt tad, kad ir sasniedzis zināmu vecumu. Apkārtējie priekšmeti, mazuli sāk interesēt samērā agri, jau tad, kad viņa mazās rociņas sāk pēc tiem stiepties. Ļoti agrā vecumā, tādas intereses galvenais mērķis ir veikt ar to kaut kādu darbību, piemēram, iebāzt mutē, nomest uz grīdas, likt tam izdot kādu skaņu. Astoņus mēnešus jaunu, gadu jaunu un pusotru gada jaunu bērnu interesē nevis priekšmeta specifiskā nozīme, bet gan vairāk to īpašības un it īpaši tādas, kuras ir kādas noteiktas darbības sekas.

Ja tādā vecumā, jūs bērna priekšā noliekat grāmatu – lielu, skaistu, ar izturīgām lapām, tad, visticamāk, bērns sapratīs, ka lapas var pāršķirt. Šī nodarbošanās, bērnam, arī kļūs par galveno. Bet, pagaidām, saikne ar mākslas pasauli, tai ir pavisam nenozīmīga. Šajā vecumā, galvenais, ir lapu šķirstīšana. Tajā nav nekā slikta. Tas pat ir vajadzīgs, tikai ar vienu nosacījumu, ka grāmatai neplīst lapas.

Kā noteikt pirmās pazīmes, kad bērnam drīkst dot lasīt grāmatu? Bērnam drīkst sākt dot grāmatas tad, kad viņš sāk apkārtējos priekšmetus izmantot pēc vajadzības, piemēram, ar ķemmi braukāt pa matiem, patstāvīgi mēģināt ēst ar karoti, vilkt galvā cepuri, u.t.t. Tas kalpo par signālu, ka grāmata, var tikt uztverta pareizajā formā. Bet, bez vecāku palīdzības, bērnu vienu pašu ar grāmatu atstāt nevar, pat ja tā ir izgatavota no bieza kartona. Grāmata, savu lomu sāk izpildīt tikai tad, kad bērns sāk komunicēt ar pieaugušajiem par grāmatu.