Nora Ikstena

Nora IkstenaNora Ikstena ir viena no rakstniecēm, kas pārstāv mūsdienu latviešu literatūru, bet tas nenoliedzami neietekmē to, ka viņa vēl joprojām ir viena no lieliskākajām dažādu žanru rakstisko darbu radītājām, kuras vārds ir zināms ne tikai Latvijā, bet nu jau arī citās pasaules valstīs.

Ikstena ir dzimusi 1969. gada 15. oktobrī Rīgā un tur pavadījusi arī savu bērnību. Pēc skolas pabeigšanas uz sāka studijas Latvijas Universitātes filoloģijas fakultātē, bet 2 gadu pēc LU absolvēšanas gadu studējusi Kolumbijas universitātē ASV angļu valodu un literatūru. Jau studiju laikā sākusi strādājusi Rakstniecības, mūzikas un teātra muzeja Raiņa izpētes grupā kā zinātniskā līdzstrādniece un turpinājusi to darīt arī pēc studijām. Vēlāk strādājusi arī par redaktori žurnālā “Karogs” un par redaktora vietnieci žurnālam “Rīgas balss”. Studējot ASV strādājusi arī kā viesredaktore Kolumbijas universitātes žurnālam “The Review of Contemporary Fiction”, kā rezultātā žurnāls izlaida arī latviešu prozai veltītu numuru. Vēlāk viņa bijusi arī Nacionālās kultūras padomes priekšsēdētāja un Latvijas Literatūras centra valdes priekšsēdētāja.

latviešu literatūras debiju Ikstena veica, sarakstot politiķes un rakstnieces Annas Rūmanes – Ķēniņas biogrāfiju. Šai grāmatai uzreiz sekoja divi stāstu krājumi. Savu biogrāfiju rakstniecību turpinājusi, sarakstot biogrāfijas par Vari Vētru, Māru Zālīti, Regīnu Ezeru un Bruni Rubensu. Runājot par daiļliteratūru, Ikstena izdevusi vairākus romānus – “Dzīves svinēšana”, “Jaunavas Mācība”, “Amour Fou jeb Aplamā mīla 69 pantos” un “Vīrs zilajā lietusmētelī” – un stāstu krājumus, piemēram, “Dzīves stāsti”. Rakstnieces ir sadarbojusies arī ar citiem rakstniekiem. Tā 2006. gadā iznāca biogrāfisks darbs par Imanta Ziedoņa bērnību “Nenoteiktā bija”, kurš tapa sadarbībā ar pašu Imantu Ziedoni. Bet 2010. gadā Ikstena, sadarbojoties ar vācu rakstnieku Levanu Beridzi, sarakstījusi lugu ar nosaukumu “Filiparia”. Vēl papildus stāstiem un romāniem, rakstniece rakstījusi arī esejas, kuras ir apkopotas divos krājumos – “Sīlis spoguļstiklā” un “Šokolādes Jēzus”, kā arī pasakas, kuras ir apkopotas grāmatā “Pasakas ar beigām”.

Režisors Dž. Dž Džilindžers 2010. gadā Dailes teātrī iestudēja izrādi “Amour Fou”, kura biaj balstīta uz Ikstenas romāna “Amour Fou jeb Aplamā mīla 69 pantos” motīviem. Kā arī Ikstena pati ir sarakstījusi scenāriju filmai par Latviešu rakstniekiem trimdā “Pasaules nepasaule”, kura iznāca 2001. gadā.

Vairāki Ikstenas darbi ir ne tikai tulkoti dažādās valodās, bet arī izdoti citās valstīs. Piemēram, viņas romāns “Dzīves svinēšana” ir tulkots dāņu, gruzīnu, zviedru un igauņu valodās. Romāns “Jaunavas mocības” ir izdots abās mūsu kaimiņvalstīs – Igaunijā un Lietuvā, bet rakstnieces stāstu krājuma “Dzīves stāsti” angļu tulkojums ir iznācis arī Kanādā.

Par saviem darbiem autore ir arī saņēmusi vairākas godalgas. Piemēram. viņai ir piešķirta Baltijas asamblejas balva,  laikraksta „Diena” Gada balva kultūrā un Literatūras gada balva ar biogrāfisko darbu “Nenoteiktā bija”. 2001. gadā Ikstena ir saņēmusi Literatūras gada balvu un Spīdolas stipendiju. Viņas stāsta „Elzas Kugas vecuma neprāts” tulkojums ir iekļauts „Best European Fiction 2011” sarakstā. Un pati rakstniece ir saņēmusi arī Triju Zvaigžņu ordeni.

Ikstenas darbi, kurus tev notiekti vajadzētu apskatīt un izlasīt ir:

  • „Nenoteiktā bija”
  • „Amour Fou jeb Aplamā mīla 69 pantos”
  • „Vīrs zilajā lietusmētelī”
  • „Dzīves stāsti”
  • “Pasakas ar beigām”