Pasakas, ko noteikti jāizlasa savam bērnam

Kā zināms, pasakas ir ne vien aizraujošas un interesantas, bet arī ļoti pamācošas. Katrā pasakā ir iespējams atrast kādu svarīgu dzīves atziņu vai domu graudu. Bērniem šādas atziņas ir svarīgi gūt jau pēc iespējas agrākā vecumā, tāpēc vecākiem noteikti vajadzētu saviem bērniem regulāri lasīt priekšā pasakas un pēc tam kopā apspriest šīs gūtās gudrības. Šeit būs dažas no pasakām, kuras ir pilnas ar ļoti svarīgām un būtiskām atziņām, kas bērnam palīdzēs dzīvē.

Kārlis Skalbe “Pasaka par Vērdiņu”

Kārļa Skalbes “Pasaka par Vērdiņu” noteikti bērnam iemācīs to, ka naudai nevajadzētu dzīvē būt galvenajai un to, kādu postu var nodarīt mantkārība. Pasaka stāta par pirtnieku, kurš atrada zelta vērdiņu. Pirtnieks to ielika kabatā. Kad viņš vērdiņu ņēma laukā no kabatas, tas visu laiku no jauna tajā uzradās. Tā viņš visu laiku to vien darīja, kā vilka vērdiņus laukā no kabatām un vairoja savu bagātību. Viņš aizmirsa savu māti un visu citu, kas reiz viņam bija svarīgs. Vēlāk vērdiņš pārvērtās par velniņu un teica “Tu visu šo laiku biji tikai pirtnieks un berzi man muguru”. Visa bagātība izzuda un pirtnieks atkal bija nabags, bet nu jau arī vecs un viens. Tas lieliski parāda, ka nav jēgas visu mūžu dzīties tikai pēc naudas.

Antuāns de Sent -Ekziperī “Mazais princis”

“Mazais princis” ir tik iecienīta grāmata tieši tāpēc, ka tā ir pilna ar dzīves atziņām. Šī pasaka ir par kādu pilotu, kas avarējis un nonācis tuksnesī un mazu zēnu, kas nonācis uz zemes no asteroīda. Mazais zēns visu laiku stāsta pilotam dažādas lietas un tur arī varam saskatīt šīs nenovērtējamās dzīves atziņas. “Ir jāpacieš pāris kāpuru, ja gribi iepazīt tauriņus”. “No katra jāprasa tas, ko katrs spēj pildīt”. “Sevi tiesāt ir daudz grūtāk nekā citus”. “Nekas pasaulē nav pilnīgs”. “Acis ir neredzīgas. Jāmeklē ar sirdi””… un vēl daudzas citas atziņas iemācīsiet gan sev gan savam bērnam, ja izlasīsiet šo burvīgo pasaku.

Latviešu tautas pasaka “Čiks”

Ļoti daudz varam mācīties arī no mūsu pašu latviešu tautas pasakām. Tajās visās ir kāda morāle. Tā piemēram, pasaka “Čiks”, iemācīs, ka ne viss ir tik vienkārši, kā no malas izskatās un ir ilgi jāmācās, lai apgūtu kādu amatu. Pasaka ir par kungu, kuram pa ceļam saplīsa rati un viņam bija jādodas uz smēdi to salabot. Redzot cik viegls un labi apmaksāts ir kalēja darbs, viņš izdomāja, ka pats kļūs par kalēju. Tā nu viņš mēģināja kalt dzelzi vairākas reizes, bet pāri palika vien čiks.

Brāļi Grimmi “Trīs sivēntiņi un vilks”

Arī viesiem vali zināmā brāļu Grimmu pasaka “Trīs sivēntiņi un vilks” mums iemāca ko ļoti svarīgu – centība un pūles atmaksājas. Kā zināms, sivēntiņi, slēpjoties no vilka, būvēja sev namiņus. Pirmais būvēja no samiem, otrais no zariem, bet trešais uzbūvēja kārtīgu namiņu no akmeņiem. Pirmos divus namiņus vilks aizpūta, bet trešo, kurš bijā kārtīgu un cītīgi celts, vilks aizpūst nevarēja. Arī dzīvē bieži varam novērto, ka “uz ātro” darīts darbs neatmaksājas un cītīgi un kārtīgi paveikt savu darbu ir daudz labāk.