Pasakas pašiem mazākajiem

Pasaku lasīšana ir lielisks veids, kā palīdzēt bērnam attīstīt radošumu, iztēli, kritisko domāšanu, valodu un vēl daudz citas prasmes un zināšanas, taču, lai pasakas tiešām bērnam nāktu par labu un dotu vēlamos rezultātus, ir jāprot atrast bērnam piemērotas pasakas. Lielākiem bērniem ar to parasti nav problēmu, jo viņi paši jau zina, kas viņiem patīk un kādas pasakas viņi vēlas dzirdēt. Grūtāk ir atrast pasakas pašiem mazākajiem, jo svarīgi, lai pasaka reizē būtu interesanta, tomēr viegli uztverama un bez traumējošiem momentiem. Kā tad izvēlēties pasakas pašiem mazākajiem klausītājiem?

Ar mazākajiem mēs saprotam pirmsskolas vecuma bērnus, taču noteikti jāizdala atsevišķi bērnus līdz trim gadu vecumam un bērniem no četru līdz sešu gadu vecumam. Jāsaprot, ka bērni līdz trīs gadiem vēl nav gana attīstīti, lai tiešām uztvertu pasakas sižetu un saprastu, par ko ir stāsts. Bērni šādā vecumā nespēj ilgi noturēt uzmanību, tāpēc ļoti svarīgs elements ir ilustrācijas. Patiesībā, bildes ir pat svarīgākas, jo tās bērns uztvers vieglāk. Pasakas stāstījumam ir jābūt ļoti izteiktam. Stāstot pasaku tik mazam bērnam, noteikti ir jāpaveido balsi atbilstoši katram tēlam, jo, ja stāstījums būs vienmuļš un monotons, pa visvienkāršākais sižets bērnam nebūs uztverams. Ļoti ieteicams būtu pasakas stāstījumu papildināt ar vienkāršām dziesmiņām, kas palīdzēs noturēt bērna uzmanību.

Kas attiecas uz pašu pasaku izvēli, pasakai jābūt ļoti vienkārši. Vairums zināmo pasaku ir paredzētas vecākiem bērniem. Pasaka nedrīkst būt piesātināta ar notikumiem, jo bērns tiem vienkārši nespēs izsekot līdzi. Pasakā visiem tēliem vajadzētu būt labiem un draudzīgiem, jo biedējoši tēli, notikumi un stāstījuma intonācija var bērnu satraukt, pat tad, ja viņš īsti vēl nesaprot, par ko tieši ir stāsts. Vislabāk izvēlēties īsas, vienkāršas pasakas par dzīvniekiem. Tā kā šādā vecumā bērni vēl tikai mācās valodu, jebkāds stāstījums palīdzēs viņam to attīstīt.

Bērniem no četru līdz sešu gadu vecumam jau derēs sarežģītākas pasakas. Šādā vecumā bērni jau spēj, uztver stāstījumu un arī tajā ievērtās mācības un zemtekstus. Bērns varēs izsekot līdzi sižetam, taču ar stāstījumu nedrīkst steigties. Bērni ap piecu gadu vecumu ļoti grib izzināt pasauli. Ja mazais klausītājs sekos līdzi tekstam, noteikti būs kādi jautājumi, uz ko stāstītājam arī izsmeļoši jāatbild. Tas gan palīdzēs bērnam risināt problēmas, gan arī saprast tekstu.

Šajā vecumā jau vajadzētu sākt meklēt pasakas, kurās ir reāla sižeta līnija un dažādi notikumi, taču pasakas kopējam noskaņojumam jābūt mierīgam. Vēl nevajadzētu ķerties klāt biedējošām pasakām, jo bērnam pat ļaunās raganas, pūķi un velni var likties kā šausmu filmu varoņi. Vēl šajā vecumā parādās atšķirīgas intereses puišiem un meitenēm, tāpēc pasaku izvēli vajadzētu arī balstīt uz dzimumu. Meitenēm noteikti saistošākas būs fejas un princeses, bet puišiem dažādi draugu piedzīvojumi.