Pixar animācijas studijas

Pixar animācijas kompānija ir viena no viszināmākajām animācijas studijām, kas tika aizsākta 1986. gadā kā Lucasfilm studijas vizuālo efektu laboratorija. Pixar mērķis jau no paša sākuma bija izveidot pilna garuma animācijas filmas ar datoru, kas kompānijas dibināšanas laikā nemaz nebija iespējams jo datoru tehnoloģijas bija vēl tā teikt autiņbiksītēs. Bet gadu gaitā Pixar studijai ir izdevies izveidot jau 15 pilna garuma animācijas filmas un pirmā no tām bija Rotaļlietu stāsts 1995. gadā. Pixar kompānija kopā ar visām savām filmām ir nopelnījusi aptuveni 9.5 miljardus ASV dolāru un tas ir vidēji 627 miljoni par katru uzņēmuma veidoto filmu.

Pixar uzņēmuma dibinātāji ir Edwins Catmuls, Alvijs Smits un Stīvs Džobs, kur pirmie divi ir patiesie dibinātāji bet Džobs sākotnēji bija tikai investors, bet viņa loma kompānijas tālākā attīstībā bija ļoti liela un tāpēc viņš arī tiek uzskatīts par līdz dibinātāju. Sākotnēji Pixar studija bija mazs kolektīvs Lucasfilms kompānijā, kurā bija šie divi dibinātāji un vēl daži līdzīgi domājoši cilvēki, kuri palīdzēja Džordžam lukasasam un viņa filmu studijai izveidot daudzas no mūsdienu filmu veidošanas grafiskajiem elementiem. Sākotnēji šī grupa strādāja tikai pie programmatūras bet vēlāk jau viņiem nācās arī darboties pie datoru veidošanas un kad Stīvs Džobs tika atlaists no Apple kompānijas viņš PIXAR uzņēmumā investēja 5 miljonus savas naudas, lai atdalītu to no Luccasfilm filmu studijas. Pēc Stīva ienākšanas uzņēmumā sākotnēji PIXAR ražoja ļoti dārgus datorus, kas bija domāti dažādu attēlu un video veidošanai un apstrādāšanai, bet tā, kā šos datorus neviens negribēja pirkt, Džobsam nācās investēt vairāk un vairāk savas naudas līdz viņa 50 miljonu investīcijas ieguva viņam kontroli pār uzņēmuma akcijām un tātad arī darbības virzienu. Pixar turpmākā darbība tika koncentrēta tieši uz animāciju veidošanu sākot ar dažādiem maziem klipiņiem lai iegūtu atpazīstamību un tad tika noslēgts līgums par 26 miljoniem dolāru ar Disneja studiju par 3 pilna garuma filmu radīšanu, kur pirmā filma bija Rotaļlietu stāsts, kur panākumi tad arī padarīja Pixar par to uzņēmumu, kāds tas ir šodien. Tieši pēc rotaļlietu stāsta izlaišanas Pixar akcijas tika kotētas un Pixar beidzot ieguva pietiekoši daudz līdzekļus lai sāktu paši savu pilna garuma filmu veidošanu. Tālāk jau 2006. gadā Pixar kompānija tik pārdota Disneja filmu studijai par 7.4 miljardiem dolāru, kas padarīja Stīvu Džobsu par lielāko Disneja filmu studijas akcionāru un par vienu no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē. Pixar palika, kā Disneja apakš studija saglabājot visus vecos darbiniekus un pa lielam Disneja filmu studija ļāva Pixar rīkoties, kā tie vēlas, kas tad arī noveda mūs pie tik daudz un brīnišķīgām filmām.

Pēdējā no Pixar izlaistajām filmām ir Prāta spēles, kuras veidošana izmaksā aptuveni 175 miljonus dolāru, bet kas jau līdz šim ir nopelnījusi 850 miljonus un ir viena no visu laiku vispelnošākajām multfilmām pasaulē.

Kad Pixar kompānija izlaiž jaunu multfilmu tā vienmēr ir aizraujoša un arī liek aizdomāties, un tādā veidā rada skatītājam gan vizuālo gan garīgo apmierinājumu, kāpēc tad mums visiem arī šīs filmas patīk.