Rūdolfs Blaumanis – pasakas

Rudolfs blaumanisRūdolfs Blaumanis bija viens no latviešu spilgtākajiem 19., 20. gadsimta prozas, dzejas un pasaku rakstītājiem, kā arī žurnālistiem.

Rūdolf Blaumanis ir dzimis 1863. gadā Ērgļos. Sava mūža laikā izcilajam rakstniekam nekad nebija bijis savs dzīvoklis vai māja, jo viņš vienmēr īrēja istabas pie paziņām un svešiniekiem. Mūsdienās Blaumani visi pazīst kā rakstnieku un daudzu izcilu darbu autoru, un tā nav nejaušība, ka viņam tiek piedēvēts šāds tituls. Viņš mērķtiecīgi veidoja savu karjeru tā, lai kļūtu par rakstnieku. Sākumā Blaumanis daudz lasīja izcilu vācu rakstnieku darbus, strādāja par žurnālistu, rakstīja teātra recenzijas. Un tikai vēlāk pievērsās literāru darbu rakstīšanai.

Lai gan Rūdolfa Blaumaņa mūžs bija ļoti īss – viņš nomira 1908. gadā Somijā 45 gadu vecumā, savā mūžā viņš radīja daudzus darbus, kuri mūsdienās ir kļuvuši par neatņemamu latviešu literatūras sastāvdaļu. Pazīstamākie ir viņa pasaka “Velniņi”, noveles “Raudupiete”, “Purva bridējs” un “Nāves ēnā”, lugas “Pazudušais dēls”, “Trīnes grēki”, “Indrāni”, “Skroderdienas Silmačos” un “No saldenās pudeles” un dzejolis “Tālavas taurētājs”.

Arī vietnē YouTube.com ir pieejami daži Rūdolfa Blaumaņi darbi:

Pasaka “Velniņi”

Multfilma, kura veidota pēc Blaumaņa dzejoļa “Tālavas taurētājs” motīviem