Visu Laiku labākās Latviešu pasakas!

Mēs visi esam pazīstami ar Hanssa Kritiana Andersena vai Brāļu Grimmu pasakām, taču mums pašiem, latviešiem, ir daudzas brīnišķigas pasakas un līdzīgi literāri darbi, kuri ir pilnībā līdzvērtīgi iepriekšminēto autoru veikumiem un ar kuriem ikvienam latvietim būtu jālepojas. Šajā rakstā es apkopošu tikai dažus no šiem darbiem, kuri ir kļuvuši vispazīstamākie un visiemīļotākie.

Rūdolfa Blaumaņa “Velniņi”

Kurš latvieties gan nezin šo interesanto stāstu par diviem maziem, no elles izbēgušiem velniņiem, kuri nonāk uz zemes un mēģina izjokot zemnieku. Šī pasaka ir aizraujoša, sakista un ļoti interesanta ar šo fantāzijas elementu – velniņiem no elles. Pēc šīs pasakas motīviem 1999. gadā pat ir uzņemta filma  un ir arī pasaka ierakstīta audioversijā.

Kārlis Skalbe “Kaķīša dzirnaviņas”

Vēl kāda ļoti populāra latviešu pasaka ir arī “Kaķīša dzirnaviņas”, kura stāsta par kaķīša dzīvi, viņa nelaimēm un laimi beigās. Šī ir viena no tām latviešu pasakām, kura, lai gan ir sarakstīta jau tālajā 1913. gadā, vēl jo projām ir aktuāla un tās zemtekstā var atrast tādas dziļas tēmas kā cilvēka domu un iekšējā gara spēku, kā arī nežēlības un augstprātības motīvu. Manuprāt, šī ir viena no tām pasakām, kuru var lasīt atkal un atkal un kura ir piemērota ne tikai bērniem, bet ikviena gada gājuma cilvēkiem.

Kārlis Skalbe “Pasaka par vērdiņu”

Kārlis Skalbe ir kļuvis par ļoti iemīļot latviešu rakstnieku un tai skaitā arī par iemīļotu latviešu pasaku autoru. Arī šī pasaka ir tapusi 20. gadsimta sākumā – 1912. gadā, taču tāpat kā “Kaķīša dzirnaviņās” aiz šķietami vienkāršās pasakas par pirtnieku Ansi slēpjas apraksts par cilvēka dabas tumšajām pusēm – alkatību, naudaskāri, mantrausību. Vēl viena brīnišķīga pasaka, kura noteikti ir jāizlasa ikvienam latvietim – jaunam un vecam.

Anna Brigadere “Sprīdītis”

Lai gad šī ir pasaku luga, to tāpat var uzskatīt par latviešu tautas pasaku un tā ir tik pat populāra kā citas pasakas. “Sprīdītis” ir stāsts par puisēnu Sprīdīti, kurš devās pasaulē laimi meklēt, taču beigās atskārta, ka nekur nav tik labi kā mājās. Šīs pasaku lugas motīvi un atskārsmes ir labi piemērojamas arī musdienu cilvēkam, jo tik daudzi taču dodas uz ārvalstīm strādat un mācīties, taču tikai retais neatzīst, ka mājās – dzimtenē Latvijā – ir vislabāk.

Vilis Plūdonis “Zaķīša pirtiņa”

Arī šī gluži nav pasaka bet gan Viļa Plūdoņa bērnu dzejolis, taču to viegli var pielīdzināt īsākai pasakai. Tās ir mīļš stāsts par zaķīšu ģimeni un pirtī iešanu, kurš ir visu bērnu iemīļots. Tas ir ļoti labs dzejolītis, kā paskaidrot bērniem, kāpēc ir jāmazgājas pirms gulētiešanas un ļoti labs arī kā vakara pasaciņa bērniem pirms gulēt iešanas, jo tas sasildīs ikviena sirdi.