Volts Disnejs

Volts Disnejs

  • Volters Eliass Disnejs (angļu valodā – Walter Elias Disney) bija amerikāņu filmu un televīzijas producents, scenārists, animātors (animācijas tēlu Mikipeles un Donalda Daka autors), uzņēmējs un filantrops jeb labdaris, aktieris, kurš dzimis 1901. gada 5. decembrī Čikāgā, bet miris 1966. gada 15. decembrī.

Disnejlenda

  • Mūsdienās visiem zināmā Disnejlenda (angļu valodā – Disneyland) ir paša V. E. Disneja nopelns, jo viņš pats piedalījās tās plānošanā un celtniecībā. Disnejlenda tika atklāta 1955. gadā Anahaimā. Neilgu laiku pirms V. E. Disneja nāves tika uzsākta otras Disnejlendas celtniecība, kas bija paredzēta Orlando. V. E. Disneja dibinātā kompānija The Walt Disney Company ir viena no lielākajām mūsdienu izklaides korpporācijām, kas atrodas kā Floridā, tā arī Parīzē. Vēl aizvien, pat 40 gadus pēc V. E. Disneja nāves, kompānijas ikgadējie ienākumi ir lielāki par 30 miljardiem ASV dolāru.

Biogrāfija

  • V. E. Disnejs piedzima Īrijas imigrantu ģimenē, kuri bija ieceļojuši Kanādā. V. E. Volta tēvs bija īrs, bet māte – vāciete. Ģimene vairākas reizes dažādu apstākļu dēļ mainīja dzīvesvietas – no Īrija uz Kanādu, kad imigrēja, no Kanādas uz Čikāgu, kad neveicās ģimenes lauksaimniecības biznesā, no Čikāgas un Kanzasu, kad pasaulē nāca V. E. Disnejs.
  • Jau agrā bērnībā un jaunības gados V. E. Disnejs izcēlās ar talantu zīmēt daudz un dažādas karikatūras. Savukārt pusaudža gados V. E. Disnejs atklāja sevī arī bagātas iztēles stāstnieka un dažādu šovu meistara talantu.
  • Nepagāja ne ilgs laiks, kad V. E. Disnejs 1923. gadā nodibināja savu kompāniju The Disney Bros. Cartoon Studio, kas pēc diviem gadiem tika pārdēvēta par Walt Disney Studios. Pirmā V. E. Disneja uzņemtā kinofilma bija “Alises Brīnumzeme” jeb Alice’s Wonderland.
  • V. E. Disnejs bija ne vien lielisks mākslinieks, bet arī izgudrotājs un novators, jo savas animācijas filmas nepārtraukti centās tehnoloģiski uzlabot.
  • V. E. Disnejam piemita arī lieliska uzņēmēja talants, ar kuru viņš pierādīja, ka īsteni veiksmīgs bizness var būt tikai tas bizness, kura pamatā ir paša uzņēmēja sirdslieta un aizraušanās.
  • Jau 1966. gadā V. E. Disneju aizsaulē aizsūtīja plaušu vēzis, kas bija iemesls tam, ka kinostudija atteicās no jebkāda veida cigarešu attēlojumiem savās filmās.

Sasniegumi

  • Savas radošās dzīves laikā V. E. Disnejs režisēja 111 filmas, bet producēja 576 filmas. V. E. Disneja producētās filmas ir ieguvušas divdesmit divas Amerikas Kinoakadēmijas balvas, bet pats V. E. Disnejs ir ieguvis trīs Kinoakadēmijas balvas un vienu Irving G. Thalberg Memorial Award balvu.